Program

Онлайн-марафон

04 July 2020

12:00 - 12:15

Add to your calendar

Відкриття Book Space: онлайн-марафон

Participants: Вікторія НаріжнаАлла Рибіцька

12:15 - 13:00

Add to your calendar

Майбутнє, яке вже тут: література і (анти)утопії

Participants: Євгеній Стасіневич

Література за минулі сто років добряче розтратила свій пророчий потенціал: реальність щораз виявлялася куди складнішою та дивнішою, ніж найзухваліші прогнози. Проте чи так воно й зараз? 

Чи стала література – і українська також – чутливішою до змін, а чи все більше втрачає зв’язок із нервовою системою сьогодення? 

Та, можливо, вирішальне питання слід сформулювати ось як: чи готова література працювати з образами не лише катастрофічного майбутнього, але й знову пропонувати проекти таких необхідних у кризові часи утопій? 

Тобто: чи можливо в одній книзі поєднати майбутнє та оптимізм? Життєствердність і те майбутнє, в якому ми, як виявилось, вже знаходимось? Поговоримо.

13:15 - 14:00

Add to your calendar

Книжковий ринок в умовах карантину

Participants: Ірина БатуревичАнтон Мартинов

Moderator: Алла Рибіцька

Пандемія COVID-19 та карантинні обмеження спричинили велику кризу для малих та середніх бізнесів. Але найбільше постраждалою галуззю стала культурна, як в світі загалом, так і в Україні.

На відміну від розвинутих західних країн, де уряди й меценати першочергово виділяли кошти на підтримку культурних ініціатив, в нашій країні це виглядало як утопічна мрія. 

Після попередніх п'яти років підйому і пожвавлення, український ринок за час карантину зазнав великого удару і зараз зайшов у кризовий період. Більші учасники ринку, крупні видавці та мережеві книгарні протрималися більш впевнено - і завдяки попереднім більшим заробіткам, і завдяки власним інтернет-крамницям. Тоді як незалежні книгарні не всі пережили першу хвилю карантину. Потерпають і нішеві та малі видавці. 

Середина весни ознаменувалась скасуванням великих книжкових ярмарків, а це означає, що видавці позбавлені можливості робити найкрупніші річні виторги.

Через непрогнозованість майбутніх видань і заробітків, потерпають суміжні галузі, тісно пов'язані з книговиданням та книгорозповсюдженням: спільноти перекладачів, редакторів, ілюстраторів, дизайнерів, працівників типографічних підприємств тощо.

Але чудеса трапляються і під час випробувань, і завжди є сміливці, котрі вирішують використовувати кризові моменти для початку чогось нового. Крім того, доволі консервативним гравцям українського книжкового бізнесу довелося швидко засвоювати нові правила гри на просторах інтернету, що подекуди призводило до неочікуваних результатів.

Про те, що ж відбувається в книжковій галузі зараз і куди ми всі рухаємось на сьогоднішній день і будемо говорити з нашими гостями.

14:15 - 15:00

Add to your calendar

Батьківське вигорання

Participants: Ольга Федорець, Татуся Бо

Moderator: Вікторія Наріжна

Під час каратнину хтось мав можливісь вповільнитись, перепочити і обдумати своє життя. А хтось відчував себе замкнутим у чотирьох стінах: хоч і з улюбленими дітьми, проте з обмеженими можливостями для прогулянок, неможливістю відправити дітей до бабусь, онлайн-освітою, яка в більшості стала обов'язком батьків (про це ми поговоримо в наступній темі), хатньою працею і роботою, яку треба виконувати в повному об'ємі. Цього разу в спілкування нонстоп були включені не тільки мами, як часто буває у декретній відпустці, а й тати. Мало хто пережив це спокійно і радісно.

Навіть найкращі батьки можуть втомлюватись від своїх дітей і доходити до межі, яка в інших нервових професіях визнана і називається вигоранням. Після вигорання людина часто змінює професію, але змінити батьківство неможливо.

Як це переживають живі люди поза інстаграмним перфекціонізмом? Чому починають жартувати про маленьких монстриків і робити меми про апокаліпсис (чи пляшки алкоголю, що не дуже далеко від армагедону). Чи враховує влада при введені карантинних обмежень потреби матерів/батьків-одиначок або малозабезпечених родин? Як можна допомогти батькам зараз і як приготуватися до можливості ще одного карантину восени?

15:15 - 16:00

Add to your calendar

Всім по шапочці з фольги: колекція медичних лякалочок

Participants: Дарка Озерна

Чіп у лобі, випромінювання вишок 5G, антивакцинатори та адепти пласкої землі...

Двадцять перше століття, розвиток науки і доказової медицини, доступність інформації насправді не призвело до настання Доби Розуму та Освіченості.

Інструкції з миття рук перетворились на хітові меми в інтернеті, а судячи з того, як деякі люди носять захисні маски, можна проводити майстер-класи з роз'яснення назв частин обличчя.

Інстаграм взагалі наплодив нам небезпечну кількість "нутриціологів" та "експертів з експертності", і ми можемо бачити, як в гонитві за "виганянням паразитів" та "оздоровленням" люди здатні поїдати корінці й речовини взагалі невідомого походження.

Які шляхи донесення правильної інформації, як боротися з невіглаством (і чи варто взагалі?), як позбавитись неврозу гонитви за "ідеальністю" і почати нарешті смакувати життя? 

Про це ми будемо говорити з медичною і науковою журналісткою, біологинею та популяризаторкою здорового способу життя, авторкою книжки "Ви це зможете" Даркою Озерною. Вона прочитає нам лекцію, а потім ви зможете задати авторці наболілі питання.

16:30 - 17:15

Add to your calendar

Онлайн школа: враження і можливості

Participants: Олена Масалітіна, Сергій Колебошин

Moderator: Анастасія Євдокимова

Утопічна ідея про дистанційне навчання застала нас всіх зненацька. 

Пандемія коронавірусу поставила в однаково непідготовлені умови як вчителів, так і учнів.

Ці останні місяці ми отримали чимало відкриттів, бо завіса шкільного життя раптом відкрилася і показала вповні свої проблеми. Багато батьків були шоковані тим, "що ж там насправді викладають", мережа обурювалась непідготовленими вчителями на "Всеукраїнській школі онлайн", а найбільше стресують учні, для яких шкільне життя проникло і в затишний гаджетний світ.

Чи буде колись українська школа готова до сучасних викликів? Які можливості онлайн-освіти не були використані вповні і чому? Що нам готує (або ні) МОН на наступний навчальний рік? Де брати розумних, компетентних і підготовлених вчителів?

17:30 - 18:30

Add to your calendar

Криза влади: чи справляється чоловічий світ із сучасними викликами?

Participants: Олег МарущенкоЛариса Кобелянська

Moderator: Ірина Славінська

Чи є різниця між жіночим і чоловічим (або як ми частіше зараз кажемо, між "фемінним та маскулінним") типами управління? Що ми маємо на увазі, коли говоримо про той чи інший тип?

Феміністичні, ґендерні та антрпологічні дослідження дають нам підстави стверджувати, що жінки і чоловіки мають різні стратегії співжиття, а сособливо виживання в кризові моменти. Жіночі стратегії передбачають частіше встановлення горизонтальних зв'язків у спільнотах, вищий рівень турботи у зв'язках з навколишніми, визнання індивідуальних потреб тощо. 

Зростання жіночого представництва у владі дає нам інші політики управління: врахування потреб половини людства, що відображається в законодавчих ініціативах щодо оплати праці, захисту від сексуального насильства, право на здорову екологію, доступ до ресурсів, розділення обов'язків по догляду за родиною etc.

Однак, світом досі правлять традиційні білі чоловіки, і як тільки ми стикнулися з таким викликом як пандемія, всі маленькі поступи, яких вдалося досягти, знову відкотилися назад.

На сьогоднішній день, зокрема і в Україні, маємо невтішні дані:

- підвищився рівень домашнього насильства;

- звільнення сильніше ударили по жінкам;

- жінки отримали додаткові навантаження в побуті та материнстві;

- майже вся сфера медичного догляду (медсестри, санітарки, провізори, аптекарки) та обслуговуючого персоналу (касирки, прибиральниці, продавчині, перукарки) - тобто тих, на кого приходщиться найвижчий рівень вірусного навантаження - також жінки. 

Чи можуть враховуватись ці дані при запровадженні обмежувальних карантинних заходів? Які досвіди/відсутність яких досвідів не дають чоловікам бачити громадянок країни? І як нам ефективно впроваджувати феміністичні політики в щоденне життя?

18:45 - 19:45

Add to your calendar

Демократія чи безпека: боротьба з епідемією як шлях до цифрового тоталітаризму

Participants: Максим ДворовийОлександра Матвійчук

Moderator: Лариса Денисенко

05 July 2020

12:00 - 12:15

Add to your calendar

Book space: онлайн-марафон. День 2.

Participants: Вікторія НаріжнаАлла Рибіцька

12:15 - 13:00

Add to your calendar

Втекти від Великого Брата: навіщо підліткам антиутопії? Лекція про підліткові антиутопії від Букмолі

Participants: Міра Київська

Чому фантастичними антиутопіями підлітки частіше зачитуються, ніж реалістичними історіями про навчання, кохання та зітхання? Які сучасні підліткові антиутопійні романи заслуговують на прочитання? І чому не варто ховати від тінейджерів класику на кшталт "1984" і "Прекрасний новий світ"? Про це та про інші секрети підліткового антиутопійного світу і поговоримо.

12:15 - 13:00

Add to your calendar

Букмоль на книжковому фестивалі Book Space: вовчі читання

Що робити, якщо у стінах вашого будинку живуть справжнісінькі вовки, але помічаєте це тільки ви? А що робити, коли вовки виходять зі стін та виганяють усю вашу родину на вулицю? І як, урешті-решт, подолати власні страхи та повернути своє? Відповіді на ці та багато інших запитань ви можете дізнатися під час читання книжки «Вовки у стінах» — красивої та вишуканої графічної новели, яку написав один із найвідоміших і найкращих фантастів сучасності Ніл Ґейман, а намалював безмежно талановитий Дейв Маккін.

Для дітей віком 7+

Приєднатися до читання можна за попередньою реєстрацією (на вказану вами при реєстрації електронну адресу ми надішлемо посилання на відеоконференцію ): https://forms.gle/SmMgd2VT1gTFyv6u5

Коли: 5 липня, неділя, 12:15

Читаємо українською (переклад Букмолі) за виданням: The Wolves in the Walls / Neil Gaiman, Dave McKean. — Harper Collins, 2003.

13:15 - 14:00

Add to your calendar

Підлітки, гаджети і технічне майбутнє

Participants: Аліна ЕлєвтєроваАндрій Лісовий

Moderator: Влад Яценко

Під час карантину ми всі стали ближчі до гаджетів, бо через них проходить робота, навчання, спвлкування і відпочинок. 

Батьки побачили, скільки часу діти проводять в гаджетах і як це на них впливає - чи не впливає.

Батьки цього покоління скаржаться на дітей, які не читають, а сидять в гаджетах. Але підлітки, які ховаються в книжках, іграх, фільмах, музиці, були, мабуть, завжди.

Чи дійсно запойне читання краще, ніж гаджети? Може, в гаджетах можна знайти щось гарне?

Чому діти намагаються сховатись у вигаданих світах - книжках, фільмах, іграх? Як їх звідти витягти і навіщо? До чого це може привести?

14:15 - 15:00

Add to your calendar

Винайти велосипед: літагенція в Україні

Participants: Зинаїда БакуменкоОлена Одинока

Moderator: Вікторія Наріжна

15:15 - 16:00

Add to your calendar

Як створювати меми

Participants: Максим Щербина

У 1976 році Річард Докінз у своїй книзі «Егоїстичний ген» назвав «мемом» основну одиницю культурної передачі чи ініціації. Десь за таким принципом мем існує і в сучасній ері інтернет спілкування. 

У світі «тредів», «меседжів» та «коментів» ми часто один з одним обмінюємося культурною інформацією за допомогою мему. В деяких випадках вистачає однієї «мемної» картинки чи словосполучення, щоб людина з іншої сторони екрану абсолютно чітко зчитала вашу позицію, світогляд чи напрям політичної критики. Мем є важливим елементом спільнот, критерієм залученості у спільне культурне поле, а також мікронаративом, який розповсюджується та твориться тут і зараз.

Що таке «мем» з точки зору наративу? Як він створюється? Та чи можна збудувати його штучно? Про це детально в лекції редактора Телебачення Торонто Максима Щербини.

16:00 - 16:30

Add to your calendar

Презентація проєкту каталогу Українського інституту книги Illustrators From Ukraine

Participants: Олег ГрищенкоАнна ТретякМарія Шубчик

Moderator: Анастасія Євдокимова

Під час презентації керівниця відділу промоції читання Українського інституту книги Анастасія Євдокимова та експерт_ки каталогу розкажуть про проєкт, світові та українські тенденції в дитячій ілюстрації, а також про можливості представлення українських ілюстраторів у міжнародному контексті.   

16:30 - 17:15

Add to your calendar

Чи можливо здолати світову бідність?

Participants: Наталія Ломоносова Анастасія Рябчук

Moderator: Вікторія Наріжна

Ми повсюдно чуємо, що громадяни України - бідні люди.

Але що таке бідність? 

Зазвичай це поняття прив'язують до кількісного рівня доходу, який має забезпечувати людині доступ до їжі та житла. В різних країнах ці цифри будуть різнитися, а в мінімальне забезпечення людської життєдіяльності можуть додаватися інші складові.

Однак чи можемо ми покладатися лише на чисто цифрове вимірювання доходів? Або не враховувати інші чинники та практики, які оточують людину, котру ми можемо назвати бідною?

Наприклад, якщо ми врахуємо статеве розділення, то побачимо наскільки жінки бідніші чоловіків. Доступність до освіти, медичного забезпечення (включно із охороною ментального здоров'я), їхня якість так само будуть впливати на сталу бідність чи, навпаки, процвітання певних груп людей. 

Культурні, расові й релігійні упередження також є впливовими чинниками на формування бідності.

То що ж таке бідність; як щоденні практики нашого життя призводять нас до збідніння чи збагачення; що треба робити для подолання цієї проблеми? А також чи врятує нас всіх базовий дохід і як він впливає на зміну життя?

17:30 - 18:30

Add to your calendar

"Культура внє палітікі": реальність чи самообман?

Participants: Ірена КарпаОлексій Бондаренко, Вадим Карп'як

Moderator: Ірина Славінська

Якою є роль митця у суспільстві? Чи має він висловлюватись щодо суспільно значущих питань, а чи його задача лише творити? Більше того, чи можливо творити в вакуумі не зазнаючи впливу того, що відбувається довколо і нестаючи таким чаном частиною політики? В нашій країні часто політику розуміють лише як політичний процес, але ж це поняття набагато ширше. Політика не обмежується виборами, політика визначає будь-яку суспільну взаємодію. 

В сучасному світі давно доречно говорити не про політику, а про політики. То чи уникають митці демонструвати свої позиції, тому що не розуміють, що політика пронизує усе наше життя? А чи тому, що просто бояться бути непопулярними? 

18:45 - 19:45

Add to your calendar

Після коронавірусу: майбутнє мистецтва

Participants: Лія ДостлєваАлевтина Кахідзе

Moderator: Юлія Бердіярова

В сучасному швидкозмінному світі сфери, прив'язані до аудиторії та споживання культурного продукту, зустрічаються зі щоденними викликами. Втім, епідемія коронавірусу, можливо, стала найбільш масштабним. Майже всі види сучасного мистецтва контактують зі своєю аудиторією через публічні простори і події; відрізані від цього каналу, вони опинилися в жорсткій творчій та фінансовій ізоляції.

Звісно, така несподівана криза активізувала креативне мислення і народила безліч способів її подолання: зірки телебачення знімають серіали на мобільні телефони, не виходячи з власного дому, симфонічні оркестри грають в живих сесіях у Zoom'і, більшість музеїв та архітектурних пам'яток терміново розробили віртуальні тури, в тому числі в режимі лайв із екскурсоводами. Але залишається багато питань.

Чи можуть хоч і найвигадливіші форми віртуального представлення мистецтва замінити реальну зустріч із аудиторією? Якщо так, то, можливо, COVID-19 лише пришвидшив ті процеси оцифрування та віртуалізації, які й так відбуваються у сучасному мистецтві? І знову-таки: а чи готова аудиторія підтримувати такі віртуальні взаємини фінансово? Чи можливо, злива безкоштовних можливостей для дозвілля, яка затопила інтернет під час карантину, взагалі відучить споживачів платити за контент і поставить митців перед потребою шукати нові способи заробляти собі на життя?