26 грудня 2019

“Майбутнє: (анти)утопії“ — фокусна тема Book Space - 2020

Нарешті ми готові оголосити фокусну тему наступного фестивалю. Отже, в центрі “Book Space - 2020” буде спеціальна програма “Майбутнє: (анти)утопії“.

Яким ви бачите майбутнє? Світлим чи темним? Футурологи та аналітики нескінченно забезпечують нас версіями в обох тональностях. Рей Курцвейл обіцяє технологічну сингулярність на 2045 рік, з усіма відповідними наслідками – від повноцінного штучного інтелекту до майже невичерпних можливостей у медицині. Кліматичні активісти нагадують – якщо все триватиме, як триває, до того часу клімат планети перетвориться на такий хаос, що буде байдуже, яких висот сягнули нанотехнології. Одразу кілька компаній всерйоз планують колонії на Марсі – а на Землі ось-ось з’являться новітні лудити, якщо удосконалення роботехніки рухатиметься все тими ж елегантними стрибками, які вже вміють демонструвати роботи від Boston Dynamics. Чим зароблятимуть на життя люди в добу штучного інтелекту і досконалих роботів? «А як же безумовний базовий дохід? – відповідають на це оптимісти від економіки. – Його Томас Пейн ще в 1795 році вигадав, час би вже і впровадити».

Але поруч із цією дуеллю утопій із антиутопіями лунають інші, водночас простіші та складніші питання, які мільйони людей щоденно ставлять до майбутнього. Що моя сім’я їстиме завтра? Чи зможу я купити все необхідне дітям до школи? Як мені розірватися, щоб доглядати за старими батьками і продовжувати хоч щось заробляти? Що я буду робити, якщо хтось із рідних тяжко захворіє? Це та сіра зона, в якій ховається правда про майбутнє: якщо ти не Ілон Маск і не Рей Курцвейл, твоє майбутнє обмежується завтрашнім днем і виглядає здебільшого непевно. Як любить казати Вільям Гібсон: «Майбутнє вже тут, воно просто доступне не кожному».

Книжковий фестиваль «Book Space», як завжди, прагне охопити все й одразу. Для нас важливо і полинути думками до гіпотетичної колонії на Марсі, і не відвести очей, уважно вдивляючись у щоденну бідність, яка сама собою нікуди не подінеться, хоч би яка з нами трапилася сингулярність. Саме це ми плануємо робити в центральній програмі фестивалю «Майбутнє: (анти)утопії». Її буде реалізовано в трьох окремих, але пов’язаних локаціях: Білій, Чорній та Сірій залах. Біла та Чорна зала будуть присвячені, відповідно, для оптимістичних і песимістичних лекцій та дискусій про майбутнє, а в Сірій залі кожен і кожна з нас зможуть у формі мультимедійної інтерактивної виставки зустрітися з тією реальністю сьогодення, якій наше майбутнє має дати раду.

#bookspace2020 #культурна_столиця